
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | Wraparound |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 550 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Contact Plating | Tin |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
| Max Thickness | 550 µm |
| Min Thickness | 450 µm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5191
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02746
Ext.Price$0.02746
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02746 | $0.02746 |
| 10 | $0.01373 | $0.13730 |
| 50 | $0.01056 | $0.52800 |
| 100 | $0.00938 | $0.93800 |
| 500 | $0.00834 | $4.17000 |
| 1000 | $0.00780 | $7.80000 |
| 3000 | $0.00729 | $21.87000 |
| 5000 | $0.00682 | $34.10000 |
| 10000 | $0.00637 | $63.70000 |
| 30000 | $0.00589 | $176.70000 |
| 50000 | $0.00545 | $272.50000 |
